۰۷:۴۸
منبع: آنا
دسته: علمی و فناوری
کد خبر: 23892721
کتاب «اصول و مفاهیم مهندسی مالی» منتشر شد
کتاب «اصول و مفاهیم مهندسی مالی» منتشر شد
کتاب «اصول و مفاهیم مهندسی مالی» تألیف بهروز افشار نجفی توسط مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی راهی بازار نشر شد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، حرفه مهندسی مالی حرفه‌ای چند وجهی و جذاب است که امروزه تقاضا برای آن شدیداً روند افزایشی دارد. رشد اقتصادی از یک طرف و رشد انفجاری اطلاعات و داده‌هایی که به وجود می‌آید باعث شده است که سیستم‌های مالی داده‌ها را به عنوان دارایی و مزیت رقابتی مورد استفاده قرار دهند. رفتارهای منحصربه‌فرد در بازارهای مالی، عدم شفافیت معاملات، پیچیدگی و وابستگی در مقیاس جهانی، یک اقتصاد جهانی را شکننده ایجاد کرده است و این مسئله اهمیت دانش مهندسی مالی را مضاعف کرده است. در واقع حرفه‌ای‌ها در صنعت مالی نقش بالقوه بیشتری برای بازی دارند تا به شرکت‌ها و سازمان‌ها در راستای سودآور بودن کمک کنند. در نقل قول معروفی از آندره شنگ در جواب اینکه چرا باید مهندسین مالی بین چهار تا صد برابر یک مهندس واقعی دریافت کنند، پاسخ می‌دهد: یک مهندس واقعی پل‌ها را می‌سازد و یک مهندس مالی رویاها را می‌سازد و وقتی که مشخص می‌شود آن رویاها همگی کابوس هستند مردم باید هزینه آن را پرداخت کنند.

در طی سالیان اخیر، محیط های کسب و کار و بازارهای مالی تغییرات قابل توجهی را شاهد بوده‌اند؛ در طی همین مدت، پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه مهندسی مالی، هم در توسعه ابزارها و هم در استراتژی‌های اجرا و جود داشته است تألیف و تدوین این کتاب در راستای پوشش کامل و جامع این یافته‌هاست.

کتاب «اصول و مفاهیم مهندسی مالی» در چهار فصل سازماندهی شده است که هر فصل جنبه متفاوتی از مهندسی مالی را پوشش می‌دهد. فصل اول به ارائه اصطلاحات و مفاهیم پایه در حوزه مهندسی مالی اختصاص دارد و مطالعه این فصل به‌ویژه به مخاطبانی که آشنایی کمتری با مباحث مالی دارند توصیه می‌شود تا مسیر مطالعه فصل‌های بعدی را هموار سازد. فصل دوم به ارائه مدل‌ها و روش‌های مدیریت سبد سرمایه‌گذاری می‌پردازد. برخی تکنیک‌های تحقیق در عملیات برای بهینه‌سازی مالی نیز در این فصل معرفی می‌شود و قیمت‌گذاری اختیاری که یکی از ارکان تصمیم‌گیری در مهندسی مالی است، در فصل سوم تشریح می‌شود و دست آخر فصل چهارم به مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری و مباحث نوین در این زمینه اختصاص دارد که جزء لاینفک مهندسی مالی است.

این کتاب برای مدیران و تحلیلگران مالی، مدیران بانک‌ها، تحلیلگران ریسک، مدیران سرمایه‌گذاری و به‌ویژه پژوهشگران مهندسی مالی و دانشجویان رشته‌های مهندسی مالی و مدیریت مالی مثمرثمر باشد تا با آخرین دستاوردها در تکنیک‌ها و متدولوژی‌ها از جنبه‌های مختلف مهندسی مالی آشنا شوند.

کتاب «اصول و مفاهیم مهندسی مالی» تألیف بهروز افشار نجفی در 147 صفحه، شمارگان 2 هزار نسخه و قیمت 30 هزار تومان توسط مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری واحد قزوین به تازگی منتشر شد.

انتهای پیام/4072/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار